Noticeboard

Appointment of Chairperson to the Food Safety Authority of Ireland – March 2018

Following a Public Appointment Service (PAS) advertising campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., has appointed Mr Martin Higgins as Chairperson of the Food Safety Authority of Ireland. This appointment is from 21st February 2018 to 20th February 2023. Mr Martin Higgins spent 20 years working as a civil servant in the Department of

Appointments to the RCSI Hospital Group Board

Following a Public Appointment Service (PAS) campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., has appointed the following persons as members of the RCSI Hospital Group Board.  These appointments are with effect from 29th December 2017 for a three year term. Helen Roche Professor Helen M. Roche is a full Professor of Nutrition & Nutrigenomics

Appointment to the Hepatitis C and HIV Compensation Tribunal

The Minister for Health, Simon Harris TD has re-appointed the following as Chairperson of the Hepatitis C and HIV Compensation Tribunal.  This appointment is for a three year period from 10 March 2018 to 9 March 2021. Ms Karen O’Driscoll (Chairperson) Ms O’Driscoll was first appointed as Chairperson to the Tribunal on 10 March 2012.

Appointment to the Nursing and Midwifery Board of Ireland (NMBI) – 8th March 2018

Following a Public Appointment Service (PAS) campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., has appointed the following person as a member of the Nursing and Midwifery Board of Ireland (NMBI).   This appointment is with effect from 8 March 2018 to 5 December 2022.  Ms Elaine Cassidy Ms Cassidy (Masters Public Policy, UCD; LLB Law,

Appointment to the Radiographers Registration Board

Following a Public Appointment Service (PAS) advertising campaign, the Minister for Health, Simon Harris TD has appointed Ms Deirdre O’Keefe as a member of the Radiographers Registration Board for a term from 8th March 2018 to 23rd January 2022. Ms Deirdre O’Keefe has over 27 years’ experience working in the Health service and is currently

Appointment to the Radiographers Registration Board

Following a Public Appointment Service (PAS) advertising campaign, the Minister for Health, Simon Harris TD has appointed Ms Deirdre O’Keefe as a member of the Radiographers Registration Board for a term from 8th March 2018 to 23rd January 2022. Ms Deirdre O’Keefe has over 27 years’ experience working in the Health service and is currently

Appointment to the Optical Registration Board

Following a Public Appointment Service (PAS) advertising campaign, the Minister for Health, Simon Harris TD has appointed Ms Fionnuala McGee as a member of the Optical Registration Board for a term from 8th March 2018 to 7th March 2021. Ms Fionnuala McGee, a barrister with a background in regulatory law, is currently the Business Manager

Appointments to the Health Information and Quality Authority (HIQA)

Following a Public Appointment Service (PAS) campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., has appointed the following persons as members of the Health Information and Quality Authority.  These appointments are with effect from 26 February 2018 to 25 February 2023. Professor Deirdre Madden Professor Madden has worked for over twenty years in varying roles

Appointments to the Optical Registration Board

The Minister for Health, Simon Harris, T.D., has appointed the following persons as members of the Optical Registration Board, following on from their election by the registrants of the profession, with effect from 11th February 2018 until 10th February 2021. Mr. Paul Hersee Mr. Hersee is a registered Dispensing Optician and a partner with Specsavers

Page 2/30