Noticeboard

Appointments to the Social Care Workers Registration Board

The Minister for Health, Simon Harris TD has re-appointed the following members of the Social Care Workers Registration Board.  These appointments are for a three year period from 12 April 2018 to 11 April 2021. Dr. Catherine Carty Dr. Carty began working as a social care worker in 1984, qualifying from DIT in 1988. Since

Appointment to the Physiotherapists Registration Board

Following a Public Appointments Service (PAS) campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., with the consent of the Minister for Business, Enterprise an Innovation appointed the following non-professional member to the Physiotherapists Registration Board with effect from 20 May 2018 to 19 May 2022. Ms Miriam O’Callaghan Ms O’Callaghan has over 40 years’ experience

Appointments to the Radiographers Registration Board

Following a Public Appointments Service (PAS) campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., with the consent of the Minister for Business, Enterprise an Innovation appointed the following non-professional members to the Radiographers Registration Board with effect from 17 April 2018 to 23 January 2022. Ms Carmel Breaden Ms Breaden commenced her career as a

Appointments to the Health and Social Care Professionals Council (CORU))

Following a Public Appointments Service (PAS) campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., with the consent of the Minister for Business, Enterprise an Innovation appointed the following non-professional members to the Health and Social Care Professionals Council (CORU) with effect from 17 April 2018 to 20 March 2021.       Ms Stephanie Manahan Ms Manahan,

Re-appointment of Ms C. McKenna to the Health and Social Care Professionals Council

The Minister for Health, Simon Harris TD has re-appointed the following as a member of the Health and Social Care Professionals Council (CORU).  This appointment is with effect from 17 April 2018 to 23 January 2022. Ms. Catherine McKenna Ms. McKenna has had a career spanning more than thirty-five years in the Irish public health

Appointment of Chairperson to the Food Safety Authority of Ireland – March 2018

Following a Public Appointment Service (PAS) advertising campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., has appointed Mr Martin Higgins as Chairperson of the Food Safety Authority of Ireland. This appointment is from 21st February 2018 to 20th February 2023. Mr Martin Higgins spent 20 years working as a civil servant in the Department of

Appointments to the RCSI Hospital Group Board

Following a Public Appointment Service (PAS) campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., has appointed the following persons as members of the RCSI Hospital Group Board.  These appointments are with effect from 29th December 2017 for a three year term. Helen Roche Professor Helen M. Roche is a full Professor of Nutrition & Nutrigenomics

Appointment to the Hepatitis C and HIV Compensation Tribunal

The Minister for Health, Simon Harris TD has re-appointed the following as Chairperson of the Hepatitis C and HIV Compensation Tribunal.  This appointment is for a three year period from 10 March 2018 to 9 March 2021. Ms Karen O’Driscoll (Chairperson) Ms O’Driscoll was first appointed as Chairperson to the Tribunal on 10 March 2012.

Appointment to the Nursing and Midwifery Board of Ireland (NMBI) – 8th March 2018

Following a Public Appointment Service (PAS) campaign, the Minister for Health, Simon Harris T.D., has appointed the following person as a member of the Nursing and Midwifery Board of Ireland (NMBI).   This appointment is with effect from 8 March 2018 to 5 December 2022.  Ms Elaine Cassidy Ms Cassidy (Masters Public Policy, UCD; LLB Law,

Page 1/29